Om os

Om os

Unseen Bio blev stiftet i 2018 med formålet om at skabe et proaktivt sundhedskoncept ved at fusionere to lidenskabelige teams indenfor tarmens mikrobiom. Ved at kombinere kompetencer indenfor metabolisk modellering og forretningsvisionen er vi nu den førende danske health-tech virksomhed indenfor analyser af tarmmikrobiomet til forbrugeren.

Teamet er blevet større og er nået langt med vores produkt Digital Gut og udvikler konstant nye funktioner for at bringe øget værdi til vores kunder og skabe et sundhedsimpact.

 


 

Data sikkerhed

Datasikkerhed er essentielt for Unseen Bio. Derfor har vi valgt at arbejde med en uafhængig europæisk laboratoriepartner, der er akkrediteret i henhold til CAP, Clia og DIN EN ISO 15189: 2014.

Hvert testkit har en unik stregkode, der ved bestilling matcher din personlige konto. Dette sikrer, at alle prøver er anonyme under transport eller i laboratoriet, og kun kan forbindes til en profil ved hjælp af Unseen Bio's infrastruktur.

Unseen Bio har investeret i vores infrastruktur for overholde GDPR-reglerne og sikre din data. F.eks. anvender Unseen Bio kun servere placerede i Europa og er godkendt dataleverandør til Region Hovedstaden.

 


 

Johan B. Hartmann
Chief Executive Officer
+45 26 13 14 26
johan@unseenbio.com

Cecilia Clausen
Clinical Dietitian

cecilia@unseenbio.com

Henrik Kass
Chief Commercial Officer
+45 40 53 38 99
henrik@unseenbio.com

Christian Lieven
Chief Scientific Officer
+45 93 51 13 58
christian@unseenbio.com

Moritz Beber
Chief Technology Officer

moritz@unseenbio.com

Ali Kaafarani
Chief Informational Officer
+45 50 10 31 55
ali@unseenbio.com

Jens B. Gandløse 
Chief Operational Officer
+45 20 40 61 12
jens@unseenbio.com

Kontakt os